Wydarzenia

Home

Aktualne wydarzenia


„Gemeinsam in Europa/Razem w Europie“ – polscy i niemieccy studenci spotkali się na seminarium DAAD w Warszawie

Wymiana pomiędzy sąsiadami: pod hasłem „Razem w Europie – 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie” studenci z Polski i z Niemiec zebrali się w Warszawie, aby wziąć udział w dyskusjach, spotkaniach i warsztatach.

W dniach 4-6 listopada odbyło się coroczne seminarium dla polskich i niemieckich studentów i doktorantów organizowane przez Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Temat przewodni spotkania „25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie” był punktem wyjścia do dyskusji: Jak postrzegają się wzajemnie Niemcy i Polacy? Jak przedstawiana jest Polska w niemieckich mediach? Jak kształtują się wzajemne stosunki na płaszczyźnie politycznej? Do udziału w seminarium zaproszeni byli zarówno Niemcy, którzy obecnie studiują i prowadzą badania naukowe na polskich uczelniach, jak również byli stypendyści DAAD z Polski.

W programie znalazły się wykłady, m.in. dr Agnieszki Łady, kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych, oraz kierownika radia ARD w Warszawie, pana Henryka Jarczyka. Poza tym uczestnicy seminarium brali udział w warsztatach międzykulturowych, podczas których mogli wymienić się swoimi poglądami i doświadczeniami, a także własnymi pomysłami na kształtowanie stosunków polsko-niemieckich.

Nie zabrakło miejsca i czasu na nawiązywanie nowych kontaktów i znajomości: umiejętność pracy w zespole była na wagę złota podczas programu towarzyszącego seminarium: pubquiz-u i gry miejskiej po Warszawie. Wszystko to pozwoliło jeszcze bardziej wzmocnić polsko-niemiecką sieć kontaktów.

Galeria zdjęć ze spotkania


Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie świętuje przeprowadzkę i oficjalne przekazanie kierownictwa

28 października pani dr Klaudia Knabel została powitana oficjalnie jako nowa dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie. Pracę w Polsce podjęła już w maju, przejmując obowiązki od swojego poprzednika pana dra Petera Hillera.

Na uroczystość przekazania kierownictwa DAAD w Warszawie przybyło ok. 100 gości z Polski i z Niemiec. Również polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel złożyli nowej dyrektor najlepsze życzenia i wyrazili przekonanie o owocnej współpracy.

Przedstawicielstwo ma jednak nie tylko nowe kierownictwo, zmienił się również adres biura DAAD w Warszawie. W połowie roku Przedstawicielstwo DAAD przeprowadziło się do Centrum Konferencyjnego Zielna w samym centrum miasta. Zalety nowego położenia są nie do przecenienia: nowe biuro znajduje się kilka kroków od stacji Metro Świętokrzyska, na przecięciu dwóch linii metra. Nieporównywalnie zmniejszyła się odległość do ważnych instytucji partnerskich: dwie największe uczelnie warszawskie, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znajdują się w odległości 10 minut spacerem, również Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest „na wyciągnięcie ręki”, a Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), właściciel centrum Konferencyjnego Zielna, ma siedzibę w tym samym budynku.

Galeria zdjęć z uroczystości i nowego biura DAAD


Uroczystość wręczenia dyplomów stypendialnych DAAD, 31 maja 2016 r.

31 maja 2016 roku odbyło się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie spotkanie tegorocznych stypendystów DAAD. Gospodarzem uroczystości był JE Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, który skierował do stypendystów słowa uznania i gratulacje. Także dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, pani dr Klaudia Knabel, pogratulowała przybyłym gościom sukcesu i opowiedziała o swoim stypendium DAAD we Francji.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie stypendystom przez Ambasadora Rolfa Nikela i dyrektor DAAD w Warszawie dr Klaudię Knabel dokumentów potwierdzających przyznanie stypendium DAAD.

Następnie tegoroczni stypendyści obejrzeli film opowiadający o drogach sukcesu byłych stypendystów DAAD. Jednym z bohaterów filmu był Marcin Diakonowicz, partner w warszawskim oddziale firmy Deloitte, który przybył również na uroczystość i skierował do jej uczestników krótkie, serdeczne przemówienie.

Zamykający spotkanie poczęstunek umożliwił stypendystom rozmowy z Ambasadorem, Marcinem Diakonowiczem oraz przedstawicielami DAAD.

Galeria zdjęć ze spotkania


Pożegnanie dyrektora Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, 28.01.2016 r.

28 stycznia 2016 r. odbyło się w Ambasadzie Niemiec oficjalne pożegnanie długoletniego dyrektora Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie pana dra Petera Hillera.

W swojej mowie Dr Hiller podkreślił znaczenie i stabilność polsko-niemieckiej współpracy akademickiej oraz podziękował za dobrą współpracę przyjaciołom i partnerom DAAD w Polsce.

Następnie pani prof. Birgit Glorius z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz wygłosiła wykład na temat problematyki uchodźctwa w Europie pt. „Refugee migration and the challenge of diversity: the case of East Germany“.

Uroczystość odbyła się pod patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Rolfa Nikela. W swojej mowie powitalnej Ambasador podkreślił znaczenie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, którego 25-lecie obchodzone jest w tym roku.

O oprawę muzyczną zadbał Jacek Kopiec i Piotr Południak Duo z Krakowa. Po części oficjalnej odbyło się przyjęcie dla ok. 70 uczestników uroczystości.

Galeria zdjęć ze spotkania


Konferencja „Przemiany demograficzne: szanse i wyzwania dla uczelni wyższych w Polsce i w Niemczech”, 23 listopada 2015 r.

Jaki wpływ na polskie i niemieckie uczelnie mają obecne zmiany demograficzne? Czy należy je postrzegać jako szansę czy wyzwanie dla szkolnictwa wyższego obu krajach? Jak oddziałują one na polsko-niemiecką współpracę akademicką? Nad tymi pytaniami zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej przez DAAD we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym 23 listopada br.

Konferencję otworzyli Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Pan Rolf Nikel, który objął to wydarzenie patronatem honorowym, Prof. Teresa Gardocka, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS, i dr Peter Hiller, Dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie.

Podczas części wykładowej Prof. Marek Okólski (SWPS) oraz Prof. Birgit Glorius (Technische Universität Chemnitz) przybliżyli aktualne tendencje rozwoju demograficznego w Polsce i w Niemczech. Natomiast Prof. Marek Kwiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz Prof. Michael Hölscher (Deutsche Universität für Verwaltungswissenschaften Speyer) nakreślili znaczenie obecnych zmian dla szkół wyższych w obu krajach. Podczas dyskusji panelowej przedstawiciele polskich i niemieckich uczelni zastanawiali się nad oceną potencjału sytuacji demograficznej dla szkół wyższych oraz jej wpływu na polsko-niemiecką wymianę akademicką. W dyskusji udział wzięli: Prof. Mechthild Dreyer, Wiceprezydent ds. Studiów i Dydaktyki Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Prof. Teresa Gardocka, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS, dr Adam Niewiadomski z Uniwersytetu Warszawskiego, Prof. Ryszard Pałka, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Prof. Alexander Wöll, Prezydent Europa-Universität Viadrina.

Galeria zdjęć ze spotkania


Seminarium DAAD „Zielland Polen, Zielland Deutschland: Ein Erfahrungsaustausch”, 6-8.11.2015 r.

Ponad 40 polskich i niemieckich studentów spotkało się w dniach 6-8 listopada w ramach seminarium DAAD w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli niemieccy stypendyści przebywający obecnie na polskich uczelniach oraz byli stypendyści DAAD z Warszawy. Tematem dyskusji były doświadczenia uczestników podczas studiów w Niemczech i w Polsce oraz ważne polsko-niemieckie tematy, takie jak kryzys migracyjny w Europie oraz „nation branding” i postrzeganie Niemiec i Polski na świecie.

W ramach programu kulturalnego uczestnicy seminarium odwiedzili Muzeum Żydów Polskich POLIN a podczas gry miejskiej odkrywali nieznane zakątki Warszawy.

Galeria zdjęć ze spotkania


Festyn Letni i jubileusz 90-lecia DAAD, 9 czerwca 2015 r.

W 1922 roku pewien student z Heidelbergu wyjechał do USA i we współpracy z nowojorskim „Institute of International Education“ zorganizował stypendia dla 13 innych studentów swojego kierunku. Tak zaczyna się historia DAAD. 9 czerwca świętowaliśmy jubileusz 90-lecia naszej organizacji.

Obchody jubileuszu miały miejsce podczas tradycyjnego Festynu Letniego Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie. Zebranych gości powitał Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, który podkreślił znaczenie współpracy akademickiej i DAAD dla dobrych relacji polsko-niemieckich. Dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, dr Peter Hiller, przytoczył krótko historię powstania Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej i podziękował polskim i niemieckim partnerom za dobrą i owocną współpracę. Spotkanie swoją obecnością uświetnili przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji publicznych i dyplomatycznych, uczelni wyższych, organizacji społecznych i kulturalnych oraz byli i obecni stypendyści DAAD.

Informacje nt. obchodów jubileuszu DAAD na świecie oraz kronikę 90 lat działalności Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej znajdą Państwo tu: www.daad.de/der-daad/jubilaeum/de/

Galeria zdjęć ze spotkania


Uroczystość wreczenia dyplomów stypendialnych DAAD, 27 maja 2015 r.

27 maja 2015 roku odbyła się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie uroczystość wręczenia dokumentów potwierdzających przyznanie stypendium tegorocznym stypendystom DAAD. Gospodarzem uroczystości był Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Rolf Nikel, który skierował do stypendystów słowa powitania i złożył serdeczne gratulacje. Także dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, pan dr Peter Hiller pogratulował stypendystom sukcesu i podkreślił znaczenie mobilności akademickiej. Następnie Ambasador Niemiec i Dyrektor DAAD w Warszawie wręczyli stypendystom dokumenty potwierdzające przyznanie stypendium.

Dwoje byłych stypendystów DAAD, pani Marta Zielińska i pan Oktawian Kuc, opowiedzieli o własnych doświadczeniach i wrażeniach wyniesionych z pobytu stypendialnego w Niemczech. Tegoroczni stypendyści usłyszeli, że wyjazd stypendialny to nie tylko wymierne korzyści poznawcze i naukowe, ale także nieoceniony wpływ na postrzeganie świata i własnego kraju. Zamykający całą uroczystość poczęstunek umożliwił stypendystom rozmowy na temat swoich planów i oczekiwań wobec pobytu w Niemczech.

Galeria zdjęć ze spotkania


Spotkanie lektorów i asystentów dydaktycznych DAAD w Szczecinie, 16-18 kwietnia 2015 r.

W dniach 16-18 kwietnia 2015 r. lektorzy i asystenci dydaktyczni DAAD, którzy pracują obecnie na polskich uczelniach, zebrali się w Szczecinie na spotkaniu pod hasłem „Szczecin/ Stettin- rozdarta tożsamość na peryferiach“. Spotkanie zostało zorganizowane przez Mareike Schmidt z Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie i Carolinę Ott, Lektorkę DAAD w Szczecinie.

Uczestników spotkania zebranych w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego powitali Prorektor US ds. Finansów i Rozwoju, prof. Waldemar Gos , oraz Dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, dr Peter Hiller. Po wykładzie Prof. Jolanty Mazurkiewicz-Sokołowskiej, Dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej US, na temat wyzwań stojących przed polską germanistyką na przykładzie filologii w Szczecinie, gości zaproszono na spotkanie autorskie z dwoma niemieckimi pisarzami Paulem Bokowskim und Ulim Hannemannem.

Tematem przewodnim wykładów i dyskusji drugiego dnia spotkania był Szczecin. Prof. Jan Piskorski nakreślił w swym wykładzie historyczny rozwój miasta, a Prof. Jörg Hackmann, przebywający w Szczecinie w ramach programu Docentur DAAD, wygłosił prelekcję pod tytułem: „Od Stettina do Szczecina do Stecina? Współczesna odbudowa i retrowersja”. Następnie dr Bartosz Wójcik przedstawił projekt „Nowa Amerika“, a Prof. Dorota Sośnicka wygłosiła wykład pod tytułem „Literacki Szczecin“.

Po części wykładowej uczestnicy spotkania mogli podczas gry miejskiej na własną rękę odkryć bardziej i mniej znane zakątki miasta.

Trzeciego dnia lektorzy i asystenci dydaktyczni dyskutowali na temat swoich doświadczeń podczas pracy w Polsce, a następnie odbyli w rejs po Odrze, podczas którego mogli podziwiać miasto z nowej perspektywy, a także odkryć zapierające dech w piersiach rozlewiska wodne w jego okolicy.

Galeria zdjęć ze spotkania


Spotkanie dla uczestników Szkoły Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, 10-11 kwietnia 2015 r.

W dniach 10-11 kwietnia 2015 r. odbyło się w Warszawie spotkanie dla niemieckich stypendystów DAAD i Rządu RP biorących udziałw tegorocznej Szkole Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania pracy Sejmu oraz Działu Prawnego Ambasady Niemiec w Warszawie, odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich i wzięli udział w koncercie jazzowym w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Program spotkania zamknęło zwiedzanie nieznanych zakątków Warszawy.

Galeria zdjęć ze spotkania