14 grudnia br. (w czwartek) zapraszamy do biblioteki Instytutu Goethego, gdzie odbędzie się polsko-niemiecki projekt literacko-teatralny pt.: “Maria nas widzi/Maria sieht uns”.

Jest to zarazem tytuł krótkiego dramatu stworzonego przez Merle Hilbk i Thomasa Avenhausa w 70 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, próbującego naświetlić niemiecko-polskie stosunki w kontekście wspólnej historii, teraźniejszości i przyszłości. Bohaterkami dramatu są dwie kobiety: Niemka z Berlina chcąca zakupić dom nad Odrą, najchętniej po polskiej stronie, oraz Polka, która taki dom chce sprzedać. Podczas załatwiania formalności związanych ze sprzedażą nagle okazuje się jednak, że rozmowy coraz mniej dotyczą sprawy handlowej.

Sztukę przeczytają autorzy wraz z polskimi przyjaciółmi, Edytą Rogowską i Michałem Żakiem. Następnie poprowadzą oni warsztaty, w których uczestnicy na nowo zdefiniują swój stosunek do zagadnienia ojczyzny i własnych korzeni. Czytanie oraz warsztaty odbędą się w języku niemieckim.

Współorganizatorami są DAAD Polska, Heike Rohmann, Instytut Lingwistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski, Johann Wendel, Instytut Germanistyki UW

Termin: 14 grudnia (czwartek)

Godzina: 17:30-20:00

Miejsce: Biblioteka Instytutu Goethego, ul. Chmielna 13A, Warszawa