Polska, Francja, Niemcy i UE – cztery perspektywy i jedno pytanie: „Po wyborach europejskich. Jaka przyszłość dla Europy?” Odpowiedzi na nie szukali 28.05.2019 r. uczestnicy Polsko-Niemiecko-Francuskiego Spotkania Naukowego na Uniwersytecie Warszawskim.

„Unia Europejska jest domem dla nas –  naukowców – i chcemy, aby po wyborach ten dom był dalej pielęgnowany, a nie demontowany” mówił witając gości Prof. Adam Borkowski z Societas Humboldtiana Polonorum. Nikt nie ma już wątpliwości, że nadszedł trudny czas dla Europy. To właśnie o wyzwania, przed którymi stoi obecnie UE, pytała prowadząca spotkanie dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Czy najistotniejszym z nich jest rosnący w siłę populizm? Skąd się wziął i jakie może mieć konsekwencje dla struktur unijnych, zastanawiali się uczestnicy dyskusji panelowej – przedstawiciele polskiej, niemieckiej i francuskiej nauki.

Pytani o najbardziej wyraziste trendy ostatniej kampanii do Europarlamentu paneliści wskazywali fenomen „zarządzania dezinformacją”, którego masową skalę unaocznił dr hab. Pierre-Frédéric Weber z Uniwersytetu Szczecińskiego. A to przecież nauka i twarde fakty powinny być podstawą podejmowania decyzji politycznych, a także wyborczych przekonywali prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli.

Jak więc trafić do współczesnego wyborcy w chaosie „fake news-ów” i populistycznych trików? Przede wszystkim oferując jasny, klarowny przekaz i wartości ważne dla odbiorcy, argumentowała dr Aleksandra Maatsch z Centrum Studiów Niemieckich im. Willy’ego Brandta, przytaczając jako przykład spektakularny sukces Partii Zielonych w rzeczonych wyborach w Niemczech.

Uczestnicy dyskusji i organizatorzy spotkania

„Opowiedz mi o swojej Europie, a powiem ci, kim jesteś“ można by zacytować Timothy’ego Gartona Asha podsumowując to spotkanie. Oprócz mnogości spojrzeń i opinii pozostaje po nim jednak przede wszystkim przeświadczenie, że Europa może być jedna, choć mówiąca wieloma głosami; w dialogu, a nie w konfrontacji. „Zamiast murów budujmy mosty, które będą łączyć nas jako naukowców” mówiła Prof. Molęda-Zdziech. To jej słowa najlepiej oddają charakter tego sięgającego ponad granicami wydarzenia – wspólnej inicjatywy ambasad Francji i Niemiec, Ośrodka Kultury Francuskiej UW, DAAD i stowarzyszenia Societas Humboldtiana Polonorum.