Polska, Francja, Niemcy i UE – cztery perspektywy i jedno pytanie: „Po wyborach europejskich. Jaka przyszłość dla Europy?” Odpowiedzi na nie szukali 28.05.2019 r. uczestnicy Polsko-Niemiecko-Francuskiego Spotkania Naukowego na Uniwersytecie Warszawskim.
„Unia Europejska jest domem dla nas - naukowców - i chcemy, aby po wyborach ten dom był dalej pielęgnowany, a nie demontowany” mówił witając gości Prof. Adam Borkowski z Societas Humboldtiana Polonorum. Nikt nie ma już wątpliwości, że nadszedł trudny czas dla Europy. To właśnie o wyzwania, przed którymi stoi obecnie UE, pytała prowadząca spotkanie dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Czy najistotniejszym z nich jest rosnący w siłę populizm? Skąd się wziął i jakie może mieć konsekwencje dla struktur unijnych, zastanawiali się uczestnicy dyskusji panelowej – przedstawiciele polskiej, niemieckiej i francuskiej nauki.
Pytani o najbardziej wyraziste trendy ostatniej kampanii do Europarlamentu paneliści wskazywali fenomen „zarządzania dezinformacją”, którego masową skalę unaocznił dr hab. Pierre-Frédéric Weber z Uniwersytetu Szczecińskiego. A to przecież nauka i twarde fakty powinny być podstawą podejmowania decyzji politycznych, a także wyborczych przekonywali prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli.
Jak więc trafić do współczesnego wyborcy w chaosie „fake news-ów” i populistycznych trików? Przede wszystkim oferując jasny, klarowny przekaz i wartości ważne dla odbiorcy, argumentowała dr Aleksandra Maatsch z Centrum Studiów Niemieckich im. Willy’ego Brandta, przytaczając jako przykład spektakularny sukces Partii Zielonych w rzeczonych wyborach w Niemczech.

„Opowiedz mi o swojej Europie, a powiem ci, kim jesteś“ można by zacytować Timothy’ego Gartona Asha podsumowując to spotkanie. Oprócz mnogości spojrzeń i opinii pozostaje po nim jednak przede wszystkim przeświadczenie, że Europa może być jedna, choć mówiąca wieloma głosami; w dialogu, a nie w konfrontacji. „Zamiast murów budujmy mosty, które będą łączyć nas jako naukowców” mówiła Prof. Molęda-Zdziech. To jej słowa najlepiej oddają charakter tego sięgającego ponad granicami wydarzenia - wspólnej inicjatywy ambasad Francji i Niemiec, Ośrodka Kultury Francuskiej UW, DAAD i stowarzyszenia Societas Humboldtiana Polonorum.
Dodatkowe informacje
Kategorie
- Badania naukowe (24)
- Byli stypendyści (10)
- oferta pracy (1)
- Ogłoszenia o naborze (26)
- Ogólne (93)
- Stypendia (19)
- Targi (13)
- Wydarzenia (39)
Słowa kluczowe
- Alumniportal Deutschland (3)
- ankieta (1)
- Badania naukowe (19)
- Badania naukowe;ogłoszenia o naborze (11)
- Byli Stypendyści (6)
- doktorat (4)
- dysertacja (1)
- Europa (1)
- film (1)
- fundacja (1)
- Instytut Goethego (1)
- język niemiecki (3)
- język obcy (2)
- kariera (2)
- konferencja (6)
- Konkurs (14)
- Konkursy (10)
- Lektor (1)
- Lektorzy (2)
- Nabór (19)
- nauka (5)
- nauka języka (1)
- Niemcy (8)
- oferta pracy (1)
- oferta stypendialna (7)
- oferty pracy (2)
- Ogłoszenia (10)
- Ogłoszenia o naborze (21)
- Online (1)
- podcast (2)
- Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe (5)
- praca (1)
- Praktyki (1)
- program (1)
- Projekt (3)
- Research in Germany (10)
- RISE (1)
- Seminarium (6)
- Spotkania (12)
- Spotkanie (11)
- Studia (3)
- Studia w Niemczech (6)
- Studia za granicą (4)
- Study in Germany (3)
- Stypednia (5)
- Stypendia (11)
- Stypendium (9)
- Stypendyści (4)
- szkolenia (2)
- Targi (11)
- targi pracy (1)
- targi studenckie (8)
- Unia Europejska (2)
- Uniwersytety Europejskie (1)
- Wakacje (1)
- webinaria (8)
- Webinarium (1)
- wpółpraca akademicka (1)
- współpraca akademicka (1)
- współpraca kademicka (1)
- współpraca międzynarodowa (1)
- Wydarzenia (19)
- Wydarzenie (25)
- Wykład (6)
- wymiana naukowa (1)