Wszystkie 27 państw członkowskich UE podpisało Deklarację z Bonn w sprawie wolności badań naukowych. Anja Karliczek, federalna minister edukacji i badań naukowych Niemiec: „Wszyscy są na pokładzie – Wolność badań jest podstawą Europejskiej Przestrzeni Badawczej.”
Wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz komisarz UE ds. badań naukowych podpisały “Deklarację z Bonn w sprawie wolności badań naukowych”. Stanowi ona podstawę dla dalszych kroków mających na celu ochronę podstawowych wartości w europejskiej przestrzeni badawczej. Deklaracja Bońska została zainicjowana w październiku ubiegłego roku podczas niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Z powodu sytuacji epidemiologicznej nie wszystkie państwa członkowskie mogły podpisać deklarację na miejscu, podczas wspólnej konferencji ministrów ds. badań naukowych UE w Bonn. Brakujące podpisy zostały zatem uzyskane retrospektywnie w drodze procedury pisemnej. Deklarację z Bonn popierają również partnerzy międzynarodowi, w tym Izrael, Kanada, Meksyk, Norwegia, Szwajcaria i Ukraina. Federalna minister ds. badań Anja Karliczek wyjaśnia:
“Wolność nauki i badań jest kamieniem węgielnym naszej demokracji i dobrobytu. Cieszę się, że wszystkie państwa członkowskie UE podpisały już Deklarację Bońską. Jest to bardzo wyraźne zobowiązanie do uznania ogromnego znaczenia swobody badań naukowych dla Europy. Chcemy się na tym oprzeć i podjąć teraz konkretne kroki w celu wdrożenia treści deklaracji.
Wolność nauki i badań można zmierzyć. Dlatego chcemy ściślej powiązać europejską przestrzeń badawczą z europejskim obszarem szkolnictwa wyższego. Uzgodniono opracowanie porównywalnych systemów monitorowania dla obu obszarów. Zapewnią one transparentność w przypadku naruszeń wolności akademickiej. W przyszłości stworzy to podstawę do wyraźniejszego identyfikowania naruszeń wolności akademickiej i lepszej możliwości obrony przed nimi. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję i popieram propozycję środowiska naukowego, aby w przyszłości w rankingach uniwersytetów uwzględniać wolność akademicką. Doskonała i bezpłatna nauka – to jest to, czego szukają naukowcy i studenci.
Ochrona wolności badań naukowych jest również ważną podstawą pełnej zaufania i otwartej współpracy – zwłaszcza współpracy transgranicznej. Dlatego cieszę się, że główne kraje partnerskie UE również poparły Deklarację z Bonn.”
Podpisując Deklarację Bońską, wszystkie państwa członkowskie UE oraz Komisja Europejska, reprezentowana przez Marię Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, potwierdzają swoje wspólne stanowisko w sprawie wolności badań naukowych. Poprzez Deklarację opowiadają się za zróżnicowanym, kreatywnym i niezależnym środowiskiem badawczym dla dobra naszych społeczeństw. Naukowcy powinni mieć swobodę w definiowaniu swoich pytań badawczych, wyborze metod i określaniu form publikacji. Autonomia instytucjonalna organizacji badawczych stanowi ważną podstawę wolności badań.
Również największe organizacje naukowe w Niemczech i Europie z zadowoleniem przyjmują Deklarację Bońską. W swoim stanowisku w sprawie dalszego rozwoju niemieckiego systemu nauki Rada Nauki i Nauk Humanistycznych popiera podejście zawarte w Deklaracji Bońskiej i sugeruje, aby podstawowe zasady wolności akademickiej stały się jednym z priorytetów działań na rzecz internacjonalizacji.
Tekst: Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF)
Dodatkowe informacje
Kategorie
- Badania naukowe (40)
- Byli stypendyści (12)
- oferta pracy (1)
- Ogłoszenia o naborze (29)
- Ogólne (125)
- studia (1)
- Studia w Niemczech (2)
- Stypendia (25)
- Targi (19)
- Współpraca Polsko-Niemiecka (7)
- Wydarzenia (71)
- Wydarzenia online (30)
Słowa kluczowe
- Alumniportal Deutschland (3)
- ankieta (1)
- Badania naukowe (38)
- Badania naukowe;ogłoszenia o naborze (16)
- Byli Stypendyści (8)
- doktorat (9)
- dysertacja (1)
- Europa (5)
- Facebook (1)
- film (1)
- fundacja (1)
- Instagram (1)
- Instytut Goethego (1)
- język niemiecki (5)
- język obcy (2)
- kariera (2)
- konferencja (8)
- Konkurs (18)
- konkurs fotograficzny (1)
- Konkursy (13)
- Lektor (1)
- Lektorzy (2)
- Media społecznościowe (1)
- medycyna (1)
- Nabór (26)
- nauka (9)
- nauka języka (1)
- Niemcy (20)
- oferta pracy (1)
- oferta stypendialna (8)
- oferty pracy (3)
- Ogłoszenia (15)
- Ogłoszenia o naborze (29)
- Online (1)
- podcast (7)
- poezja (1)
- Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe (7)
- postdoc (1)
- praca (1)
- Praktyki (1)
- program (1)
- Projekt (3)
- Research in Germany (22)
- RISE (1)
- Seminarium (8)
- Social Media (1)
- Spotkania (19)
- Spotkanie (17)
- Studia (7)
- Studia w Niemczech (19)
- Studia za granicą (11)
- Study in Germany (13)
- Stypednia (6)
- Stypendia (16)
- Stypendium (13)
- Stypendyści (6)
- szkolenia (4)
- Targi (18)
- targi pracy (1)
- targi studenckie (11)
- UE (1)
- UNESCO (1)
- Unia Europejska (9)
- Uniwersytety Europejskie (6)
- Wakacje (1)
- webinaria (17)
- Webinarium (1)
- wpółpraca akademicka (14)
- współpraca akademicka (1)
- współpraca kademicka (1)
- współpraca międzynarodowa (1)
- współpraca naukowa (1)
- Wydarzenia (36)
- Wydarzenie (39)
- Wykład (8)
- wymiana naukowa (1)