21 września nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD).
DAAD współpracuje z polskim środowiskiem akademickim nieprzerwanie od 1958 roku. Ze względu na znaczenie tych relacji w 1997 roku powstało Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Teraz współpraca ta może stać się jeszcze bardziej intensywna.
– Minęło właśnie 30 lat od podpisania przełomowego Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie. A dziś spotykamy się, by mówić o przyszłości. Bo tym właśnie jest to porozumienie, które – mam nadzieję – zwiększy nie tylko wymianę studentów, ale i wspólnych projektów naukowych. Cieszymy się, że po drugiej stronie mamy tak silnego partnera jak DAAD. To podstawa do budowania dobrego sąsiedztwa nie tylko w obszarze nauki – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
– To porozumienie jest pierwszą tego typu umową z zagraniczną instytucją partnerską, podpisywaną przez NAWA. Wybór instytucji – czyli DAAD – pokazuje, jak istotnym partnerem jest dla nas strona niemiecka. Teraz ta współpraca zyskuje solidne ramy. Dziś, gdy obraz może zmienić się w ciągu niemal jednego dnia, co dobrze pokazała pandemia, ważni są sprawdzeni partnerzy – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.
Szczególnie cieszy, że z tej okazji, pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, do Warszawy przyjechał Sekretarz Generalny DAAD, dr Kai Sicks. Przy okazji tej wizyty miał również możliwość spotkania się z przedstawicielami polskiego środowiska akademickiego oraz instytucji naukowych.
– Nasze biuro w Warszawie jest jedną z naszych najważniejszych placówek, co najlepiej świadczy o tym, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską. Teraz łączymy siły, by zwiększyć atrakcyjność obu krajów u naszych studentów – zaznacza dr Kai Sicks, Sekretarz Generalny DAAD.
Uroczyste popisanie porozumienia nastąpiło 21 września Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
– Nauka i wymiana akademicka to jeden z filarów naszego współdziałania. Chcemy, by nasza współpraca była jeszcze mocniejsza. To porozumienie to wręcz awangarda. Polska i Niemcy mogą być dumni – zaznacza dr Arndt Freytag von Loringhoven, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Instytucja powstała w 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów, m.in. Polskie Powroty NAWA, stypendia dla zagranicznych naukowców – program Ulam NAWA, program Welcome to Poland, program Banach NAWA. Dzięki nim Agencja wspiera naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferuje stypendia dla zagranicznych studentów na studia w Polsce, a także promuje język polski i kulturę polską na świecie. Więcej informacji: www.nawa.gov.pl
Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) to największa na świecie organizacja stypendialna, która istnieje od 1925 roku. DAAD jest stowarzyszeniem niemieckich uczelni wyższych i ich studentów, a jej budżet pochodzi głównie ze środków rządu niemieckiego oraz UE. DAAD posiada sieć 68 biur zagranicznych i ok. 470 lektoratów na całym świecie. Swoją działalność na rzecz polsko-niemieckiej współpracy akademickiej DAAD prowadzi od 1958 roku. W 1997 roku zostało założone Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Obecnie DAAD oferuje 54 programy finansujące i wspierające dalszy rozwój polsko-niemieckiej współpracy akademickiej.
Kontakt dla mediów NAWA: e-mail: media@nawa.gov.pl
Kontakt dla mediów DAAD: e-mail: szrajber@daad.de
Dodatkowe informacje
Kategorie
- Badania naukowe (38)
- Byli stypendyści (12)
- oferta pracy (1)
- Ogłoszenia o naborze (29)
- Ogólne (123)
- studia (1)
- Studia w Niemczech (2)
- Stypendia (25)
- Targi (19)
- Współpraca Polsko-Niemiecka (7)
- Wydarzenia (69)
- Wydarzenia online (29)
Słowa kluczowe
- Alumniportal Deutschland (3)
- ankieta (1)
- Badania naukowe (37)
- Badania naukowe;ogłoszenia o naborze (16)
- Byli Stypendyści (8)
- doktorat (9)
- dysertacja (1)
- Europa (5)
- Facebook (1)
- film (1)
- fundacja (1)
- Instagram (1)
- Instytut Goethego (1)
- język niemiecki (5)
- język obcy (2)
- kariera (2)
- konferencja (8)
- Konkurs (18)
- konkurs fotograficzny (1)
- Konkursy (13)
- Lektor (1)
- Lektorzy (2)
- Media społecznościowe (1)
- medycyna (1)
- Nabór (26)
- nauka (9)
- nauka języka (1)
- Niemcy (19)
- oferta pracy (1)
- oferta stypendialna (8)
- oferty pracy (3)
- Ogłoszenia (15)
- Ogłoszenia o naborze (29)
- Online (1)
- podcast (7)
- poezja (1)
- Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe (6)
- postdoc (1)
- praca (1)
- Praktyki (1)
- program (1)
- Projekt (3)
- Research in Germany (21)
- RISE (1)
- Seminarium (8)
- Social Media (1)
- Spotkania (19)
- Spotkanie (17)
- Studia (7)
- Studia w Niemczech (19)
- Studia za granicą (11)
- Study in Germany (13)
- Stypednia (6)
- Stypendia (16)
- Stypendium (13)
- Stypendyści (6)
- szkolenia (4)
- Targi (17)
- targi pracy (1)
- targi studenckie (11)
- UE (1)
- UNESCO (1)
- Unia Europejska (9)
- Uniwersytety Europejskie (6)
- Wakacje (1)
- webinaria (17)
- Webinarium (1)
- wpółpraca akademicka (14)
- współpraca akademicka (1)
- współpraca kademicka (1)
- współpraca międzynarodowa (1)
- współpraca naukowa (1)
- Wydarzenia (35)
- Wydarzenie (38)
- Wykład (7)
- wymiana naukowa (1)