Ceremonia wręczenia nagrody DAAD na Friedrich-Alexander-Universität w Erlangen-Norymberdze (FAU) 25 października 2021 roku. Na zdjęciu prezydent FAU, Prof. Joachim Hornegger, oraz laureat, który uczestniczył w wydarzeniu zdalnie z racji pobytu w Finlandii.

Jan Wilczek z Katowic otrzymał prestiżową nagrodę DAAD za wybitne osiągnięcia międzynarodowych studentów na Friedrich-Alexander-Universität w Erlangen-Norymberdze. Podstawą przyznania nagrody były jego osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w budowę wspólnoty studentów międzynarodowych w Niemczech i promocja uczelni poprzez kanał na YouTube.

Jan Wilczek (ur. 1996) pochodzi z Katowic. Na Akademii Górniczo-Hutniczej ukończył z wyróżnieniem Inżynierię Akustyczną na Wydziale Mechaniki i Robotyki oraz dwa lata Informatyki na wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Chęć zgłębienia tematyki przetwarzania dźwięku za pomocą oprogramowania poprowadziła go na Friedrich-Alexander-Universität (FAU) w Erlangen-Norymberdze, jednej z najbardziej innowacyjnych uczelni w tej dziedzinie w Europie. W ramach współpracy z instytutem Fraunhofera, gdzie wynaleziono format zapisu dźwięku mp3, uniwersytet stworzył placówkę badawczo-rozwojową AudioLabs.

W tym środowisku Jan Wilczek studiował dwa lata przetwarzanie dźwięku. Podczas swojego pobytu w Niemczech osiągnął najwyższą możliwą średnią ocen. Ukończył wiele dodatkowych kursów (między innymi z wirtualnej akustyki i emisji głosu) i zdobył certyfikat C1 z języka niemieckiego. Badania do swojej pracy magisterskiej prowadził również w laboratorium akustyki uniwersytetu Aalto w Finlandii: jednej z najbardziej znanych placówek badawczych w tej dziedzinie na świecie.

Jan Wilczek angażował się również w projekty pozauczelniane. Pomagał budować społeczność studentów międzynarodowych w Erlangen. Dzięki swojemu blogowi WolfSound i kanałowi na YouTube umożliwił studentom z zagranicy zaznajomienie się z możliwościami na FAU. Wielu z nich pomógł  bezpośrednio w aplikowaniu na studiowany przez siebie kierunek. Na swoim kanale, omawiał również różnice pomiędzy studiami w Niemczech i w Polsce.

Nagroda DAAD przyznawana jest przez niemieckie uczelnie wybitnym studentom z zagranicy.  Kryteriami wyboru są wyjątkowe osiągnięcia naukowe i zaangażowanie w budowę międzynarodowej i międzykulturowej społeczności studenckiej. Kandydaci są nominowani przez profesorów uczelni, a ich kandydatury oceniane przez komisję. W ramach nagrody student otrzymuje 1000 euro.

Obecnie Jan Wilczek kończy swoje badania w Finlandii i od pierwszego grudnia 2021 zaczyna pracę w firmie z obszaru technologii muzyki w Berlinie.