Prof. dr hab. Robert Hołyst: „Ruch cząstek: od filozofii do życia"

© DAAD
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe! Tym razem naszym gościem będzie Prof. dr hab. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który wygłosi wykład pt. „Ruch cząstek: od filozofii do życia”.

Ruch jest podstawowym pojęciem w fizyce i filozofii. Jako taki, nie jest wyjaśniany szerzej, niż za pośrednictwem teorii znanych nauce.

Przed ponad 2000 laty filozofowie greccy zastanawiali się nad tym, czy ruch jest rzeczywistym zjawiskiem. W XVI wieku pojęcie ruchu zostało potwierdzone doświadczeniami Galileusza i rozwinięte w paradygmacie sił przez Newtona. Einstein, Michelson i Morley wnieśli dodatkową wiedzę o prawach, jakie rządzą ruchem obiektów w naszym otoczeniu. Prawa te opisują ruch pojedynczych obiektów w czasoprzestrzeni. W języku chemii te odkryte prawa ruchu mają zastosowanie do materii rozproszonej w przestrzeni i czasie. Tymczasem dla biochemików i biologów życie wyraża się ruchem wielu obiektów w skończonej objętości żywej komórki.

Albert Einstein sformułował pierwsze zasady rządzące takim ruchem, a my rozszerzyliśmy jego teorię na żywe komórki. Ta prezentacja poprowadzi słuchaczy przez czas i przestrzeń w kierunku podstaw życia – zsynchronizowanego ruchu wielu obiektów w ograniczonej przestrzeni.

Termin: 13 października 2022 r. o godz. 18:00
Miejsce: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Pałac Karnickich, al. Ujazdowskie 39

Przebieg spotkania:
18:00 Powitanie
18:15 Wykład i dyskusja
19:30 Poczęstunek

Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 10 października 2022r. pod adresem mailowym: daad@daad.pl.

„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”

„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe” to wspólna inicjatywa Ambasady Niemiec w Warszawie, Societas Humboldtiana Polonorum, Niemieckiego Instytutu Historycznego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD. W ramach cyklu cztery razy w roku odbywają się spotkania z wybitnymi polskimi i niemieckim naukowcami różnych dziedzin.

Oferty niemieckich uczelni

Technische Universität Ilmenau – Your choice. Your studies.

Take your chance to experience how future-oriented education and excellent research in fields of technology, mathematics and natural sciences, business and media meet with cultural diversity on our be...

Więcej

Light Up Your Future! Study Optics & Photonics!

Light Up Your Future! Study Optics & Photonics! Do you have background in Engineering or Natural Sciences? Join us as Master or Ph.D. student and benefit from a strong industry network, state of the a...

Więcej
1/2

Adres

  • Przedstawicielstwo w Warszawie

    ul. Zielna 37 00-108 Warszawa Telefon: +48 22 395 54 00
    E-mail: daad@daad.pl