Konieczna długofalowa solidarność

W pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę DAAD apeluje o długofalowe wsparcie dla ukraińskich uczelni oraz dla ukraińskich studentów i naukowców w Niemczech. Potrzebne są perspektywy szybkiej odbudowy sektora szkolnictwa wyższego po zakończeniu wojny. Ponadto należy przybliżyć Ukrainę do europejskiego obszaru badań i szkolnictwa wyższego.
“DAAD, nasze uczelnie członkowskie i organizacje studenckie od początku wojny stoją solidarnie u boku mieszkańców Ukrainy. W ciągu ostatniego roku niemieckie uniwersytety i studenci wykazali ogromne zaangażowanie w przyjmowaniu i pomoc studentom i naukowcom z Ukrainy, a także w projekty z ukraińskimi uczelniami partnerskimi (…) Potrzebujemy w Niemczech szerokiego i wieloletniego programu solidarnościowego: musi on obejmować pomoc dla ukraińskich uchodźców, działania na rzecz utrzymania niemiecko-ukraińskich partnerstw uniwersyteckich oraz długoterminowe finansowanie odbudowy uczelni po zakończeniu wojny”, powiedział prezydent DAAD prof. dr Joybrato Mukherjee na krótko przed rocznicą rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych oraz Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, DAAD przeznaczyło w ubiegłym roku około 21 milionów euro na projekty dotyczące Ukrainy. Skupiono się na utrzymaniu działalności uniwersytetów na Ukrainie oraz zapewnieniu pomocy i stypendiów dla ukraińskich studentów, pracowników naukowych i badaczy w Niemczech.
Od marca 2022 r. działa Krajowy Akademicki Punkt Kontaktowy DAAD “Ukraina” będący centralnym serwisem informacyjnym i pomocowym dla ukraińskich studentów i naukowców w Niemczech.
Pełna treść komunikatu prasowego DAAD w związku z rocznicą ataku Rosji na Ukrainę (w jęz. angielskim i niemieckim)