Stowarzyszenie Stypendystów DAAD w Polsce

© DAAD

Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD zależy na utrzymywaniu kontaktów ze swoimi stypendystami. Koniec stypendium staje się więc początkiem aktywnej i długofalowej współpracy pomiędzy DAAD a jej alumnami, realizowanej na całym świecie poprzez sieć stowarzyszeń.

Członkowie stowarzyszeń  są dla DAAD szczególnie ważni, ponieważ często to właśnie oni należą do ekspertów i liederów w danej dziedzinie w swoim kraju. Znane są im dobrze systemy kształcenia obydwu krajów, mają doświadczenie w funkcjonowaniu w dwóch systemach społecznych, są więc ekspertami w sprawach bilateralnych dotyczących Niemiec oraz kraju, z którego pochodzą.

Wszędzie na świecie można spotkać alumnów DAAD. Ponad 170 stowarzyszeń w 98 krajach wspiera wymianę byłych stypendystów, podtrzymuje kontakt ze szkołami wyższymi i samym DAAD.

W Polsce Stowarzyszenie zostało założone w 2003 roku i liczy 170 członków. Od momentu powstania umożliwia stypendystom, partnerom i przyjaciołom DAAD aktywną, wieloaspektową i międzypokoleniową wymianę doświadczeń.

Członkowie Stowarzyszenia mogą sami zgłaszać pomysły na ewentualne wydarzenia i ubiegać się o dofinansowanie z DAAD. Wnioski można składać wyłącznie w siedzibie DAAD w Bonn.

Informacje nt. możliwości i warunków uzyskania dotacji na działania Stowarzyszenia stypendystów DAAD w Polsce

Zostań członkiem Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Stypendystów DAAD w Polsce [DOC 35,00 KB]

Kontakt w przypadku pytań: stypendysci.daad@gmail.com

Zarząd Stowarzyszenia Stypendystów DAAD w Polsce:

 • prof. dr hab. Waldemar Czachur – prezes zarządu
 • Małgorzata Behague – wiceprezes zarządu
 • dr Paweł Kosiński – skarbnik
 • dr Paweł Lesiński – sekretarz
 • dr hab. Joanna Długosz-Jóźwiak, prof. UAM – członek zarządu
 • dr Piotr Laskowski, członek zarządu

Prof. dr hab. Waldemar Czachur, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Stypendystów DAAD w Polsce

Prof. Waldemar Czachur  jest germanistą, który naukowo zajmuje się lingwistyczną analizą dyskursu, ponieważ interesuje go, w jaki sposób język współkształtuje nasze myślenie o kwestiach politycznych, również w dialogu polsko-niemieckim. Prof. Czachur pracuje w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest autorem wystaw na temat dialogu polsko-niemieckiego, m.in. wystawy “Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej. Od 2006 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Stypendystów DAAD, podczas ostatniego  Walnego Zgromadzenia został ponownie wybrany na przewodniczącego. W pracy naukowej i społecznej kieruje się przekonaniem, że ciągła praca na rzecz dialogu polsko-niemieckiego jest potrzebna zarówno Polakom i Niemcom, jak i Europie.

Oferty niemieckich uczelni

English-taught Master Programmes in Green and Information Technologies

Study innovative, future- and practice-oriented engineering Master’s programmes in central Germany!

Więcej

Boost your career with the International Master‘s in Project Managemen...

Boost your career. Acquire a German Master’s degree in Data Science & Project Management. Join us at HTW Berlin – On Campus or Online!

Więcej

B.Sc. in Computer Science: Start studying in English language, switch ...

You are interested in new technologies, enjoy solving problems and working in interdisciplinary teams? If you also have basic German language skills, our Bachelor in Computer Science is the right choi...

Więcej

Let us shape the future at Technische Universität Ilmenau!

You love science? Then contribute to our approaches of sustainability and energy, future mobility, artificial intelligence, and many more.

Więcej

Study at one of Europe's top governance schools

Public Policy, International Affairs or Data Science – get to know the international master's programmes at the Hertie School in Berlin

Więcej

Advance your career with an MBA from Pforzheim University!

The full-time MBA in International Management at Pforzheim University combines a classical management education with the most relevant future topics: Innovation Management, Sustainable Globalization a...

Więcej
1/6

Adres

 • Przedstawicielstwo w Warszawie

  ul. Zielna 37 00-108 Warszawa Telefon: +48 22 395 54 00
  E-mail: daad@daad.pl