Content

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj: „Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej”

© DAAD

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”!

Tym razem naszym gościem będzie dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, która wygłosi wykład na temat:

Sztuczna inteligencja (SI), uczenie maszynowe, deep learning, to pojęcia z którymi coraz częściej spotykamy się w codziennym życiu. Rozwiązania te znajdują również zastosowanie w medycynie- np. do detekcji obszarów nowotworowych, segmentacji struktur biologicznych czy też predykcji odpowiedzi na leczenie. Po co nam SI w medycynie? Co nam to daje? Czy potrzebujemy takich rozwiązań?
Nowe rozwiązania pozwalają na poprawę diagnostyki, skrócenie czasu, ograniczenie zbędnych badań oraz redukcję kosztów. Przykładem gałęzi medycyny, w której SI przyniosło rewolucje są radiologia i cyfrowa patologia, która jest jednym z obszarów, który dynamicznie rozwija się w ostatnich latach. Zastosowanie SI w analizie obrazów medycznych, pozwala nam wykryć wzorce, które nie są widoczne gołym okiem. Dzięki temu możemy poszerzać wiedzę na temat danej choroby, czy też opracować metody wspomagające diagnostykę. Przykładem wykrywania złożonych wzorców, jest zastosowanie SI, a dokładnie głębokich sieci neuronowych, do predykcji występowania mutacji genetycznej MYC+ na podstawie analizy obrazów histopatologicznych chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL).
Nowe algorytmy SI pozwalają na rozwiązanie zadań, które do teraz nie były rozwiązywalne, przeprowadzenie nowych badań poszerzających naszą wiedzę o chorobach i ich przebiegu oraz na wsparcie pracy ekspertów poprzez automatyzację procesów oceny. Co istotne i warte podkreślenia: systemy te mają za zadanie wspierać lekarzy w ich codziennej pracy, nie zastępować; są to rozwiązania wspierające diagnostykę, a nie diagnozujące.

Termin: 14 grudnia 2023 r. o godz. 18:00
Miejsce: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, al. Ujazdowskie 39
Przebieg spotkania:
18:00 Powitanie
18:15 Wykład i dyskusja
19:30 Poczęstunek

Wykład zostanie wygłoszony w języku polskim.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 1 grudnia 2023 r. pod adresem mailowym: daad@daad.pl lub wiss-10@wars.diplo.de.

Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe

„Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe” to wspólna inicjatywa Ambasady Niemiec w Warszawie, Societas Humboldtiana Polonorum, Niemieckiego Instytutu Historycznego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD. W ramach cyklu cztery razy w roku odbywają się spotkania z wybitnymi polskimi i niemieckim naukowcami różnych dziedzin.

Oferty niemieckich uczelni

International and English-taught master programs at Germany’s most bea...

Launch your career with a state-of the-art master’s degree from one of the world’s best young universities. https://www.uni-passau.de/en/study/

Więcej

RheinMain University of Applied Sciences-From Here to Career

Explore practice-oriented programs at Hochschule RheinMain. Shape your future and launch your career in Germany’s economic hub.

Więcej

Be part of the transition to the future shape of energy

Join our English-taught Bachelor of Science in Energy Systems Engineering and Management!

Więcej

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Więcej

Boost your career skills with online courses from Freie Universität Be...

Enhance key competencies in communication, leadership, diversity, and sustainability. Gain practical knowledge for your (future) job and a certificate from Freie Universität Berlin.

Więcej
1/5

Adres

Zrzut ekranu mapy z zaznaczoną lokalizacją DAAD