Informacje o DAAD

Fahnen mit dem DAAD-Logo vor der Außenfassade der Zentrale in Bonn.
© DAAD/Pankau

Już pobieżny rzut oka wstecz pokazuje, że DAAD od samego początku łączy ludzi i świat nauki. Ta obecnie jedna z najważniejszych na świecie organizacji wspierających międzynarodową wymianę akademicką powstała z inicjatywy pewnego studenta, w 1925 roku w Heidelbergu.

Od tamtej chwili z pomocy DAAD skorzystało już ok. 2 mln studentów i naukowców, zarówno w Niemczech jak i za granicą. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej jest obecnie wspólną organizacją niemieckich szkół wyższych i ich studentów. Zakres naszej działalności dalece wykracza poza przyznawanie stypendiów – DAAD aktywnie angażuje się w proces internacjonalizacji niemieckich uczelni, wspiera inicjatywy promujące germanistykę i język niemiecki za granicą, jak również współpracuje z państwami rozwijającymi się oraz pełni funkcję doradczą względem głównych decydentów politycznych w zakresie nauki, oświaty i rozwoju.

Budżet DAAD pochodzi głównie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz innych ministerstw federalnych, jak również z dotacji Unii Europejskiej, przedsiębiorstw komercyjnych i różnorodnych organizacji, a także rządów innych krajów.

Stypendia dla najlepszych

W centrum działalności DAAD znajduje się od zawsze wspieranie wybitnych studentów i naukowców. Sukcesy na tym polu stały się podstawą celów na przyszłość: ustawicznego kształcenia i inspirowania kadr specjalistów i menadżerów do odpowiedzialnego działania, a także tworzenia trwałych sieci kontaktów i współpracy na całym świecie. DAAD dąży nieustannie do wzmocnienia i pogłębienia kulturowych i branżowych powiązań pomiędzy swoim obecnymi i byłymi stypendystami.

Struktury otwarte na świat

DAAD tworzy swoje programy w sposób umożliwiający uczelniom realizację własnych strategii umiędzynarodowienia. W celu utrzymania wiodącej pozycji Niemiec w kontekście międzynarodowej mobilności studenckiej, DAAD dąży do osiągnięcia do 2020 roku pułapu co najmniej 350.000 studentów z zagranicy na niemieckich uczelniach. Naszym celem jest także podniesienie wyników w nauce zagranicznych studentów do poziomu studentów z Niemiec. DAAD dokłada starań, aby do końca obecnego dziesięciolecia co drugi absolwent niemieckiej uczelni  odbył studyjny pobyt zagraniczny. Naszym dążeniem jest również szeroko pojęta wielojęzyczność przy równoczesnym zachowaniu pozycji języka niemieckiego jako języka nauki. DAAD uczestniczy w kształtowaniu szkolnictwa wyższego i nauki w przestrzeni europejskiej.

Wiedza podstawą współpracy naukowej

Podstawą działalności DAAD jest obszerna i wszechstronna wiedza na temat struktur współpracy międzyuczelnianej oraz systemów nauki i szkolnictwa wyższego na całym świecie. Opiera się ona na ekspertyzie i doświadczeniu pracowników DAAD oraz międzynarodowej sieci przedstawicielstw, centrów informacyjnych i lektorów . Wiedza ta jest stale aktualizowana i udostępniana decydentom podejmującym strategiczne decyzje. Pozwala ona jeszcze bardziej umacniać pozycję DAAD w roli inspiratora internacjonalizacji systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

Oferty niemieckich uczelni

Szukasz zawodu z przyszością? Engineering Made in Germany to najlepszy...

Zachęcamy zainteresowanych do podjęcia studiów w klasycznym kierunku inżynieryjnym Elektrotechnik (B.Sc.) na największej uczelni nauk stosowanych w Badenii-Wirtembergii.

Więcej

B.Sc. in Computer Science: Start studying in English language, switch ...

You are interested in new technologies, enjoy solving problems and working in interdisciplinary teams? If you also have basic German language skills, our Bachelor in Computer Science is the right choi...

Więcej

International Study Programmes at Fulda University of Applied Sciences

Study international Bachelor’s or Master’s programmes in Engineering, Business, Nutrition, Health or Humanities with a focus on practice-oriented learning.

Więcej

„Energy and digital transformation, health, artificial intelligence – ...

Do you want to study in German? Are you looking for a preparatory programme? Are incredible living conditions, an excellent staff-student ratio, and an international campus important to you? WELCOME ...

Więcej

Discover the top-ranked International Graduate Programs at Technische ...

19 International Master & PhD Programs at Technische Universität Kaiserslautern Application Deadline: Apr 30 & Oct 31 More information: www.uni-kl.de/en/international

Więcej

Apply now for the Master’s program in European and International Law a...

Excellence in European and International Law. Students from more than 30 nations. Internationally renowned lecturers. Meet the world at the Europa-Institut! Apply now!

Więcej

Truly international – Study at ESB Business School!

Do you want to study in the heart of Germany, Europe’s strongest and most dynamic economy? Come to ESB Business School at Reutlingen University!

Więcej

Study in Berlin - MBA & International Master’s Programmes

Study management in English. Improve your leadership skills. Gain digital know-how. Become part of an international student body. Benefit from many corporate activities, valuable career consultation a...

Więcej

Study International Bachelor of Engineering at TH Rosenheim

Study International Bachelor of Engineering (IBE) at TH Rosenheim. This English-taught Bachelor’s course aims at young internationals interested in a broad range of engineering subjects.

Więcej

„Advanced Quantum Physics“ International Master’s program at TUK – TU ...

Discover modern science on atomic & sub-atomic scales at one of the leading German research departments and learn from award-winning teachers.

Więcej
1/10

Adres

  • Przedstawicielstwo w Warszawie

    ul. Zielna 37 00-108 Warszawa Telefon: +48 22 395 54 00
    E-mail: daad@daad.pl