Letnie kursy językowe w Niemczech dla studentów
Lista kursów
Lista wszystkich letnich kursów językowych organizowanych przez niemieckie uczelnie dostępna jest na stronie DAAD – Language and Short Courses – Startseite. Na podstawie tej listy ubiegający się o stypendium powinni wskazać 3 wybrane kursy. Uwaga: Kursy objęte stypendium DAAD są oznaczone pomarańczowym paskiem. Życzenia kandydatów będą w miarę możliwości brane pod uwagę, jednak ostateczną decyzję co do miejsca kursu podejmuje DAAD. Kursy odbywają się wyłącznie w języku niemieckim.
Czas trwania stypendium
Od 3 do 4 tygodni w miesiącach wakacyjnych (czerwiec-wrzesień). Stypendium nie może zostać przedłużone. Kurs obejmuje zwykle minimum 25 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Wysokość stypendium
1192 euro + ryczałt na podróż 375 euro + ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i od odpowiedzialności cywilnej
Warunki ubiegania się o stypendium
- O stypendium mogą ubiegać się wybitni studenci wszystkich kierunków, którzy w momencie składania wniosku ukończyli przynajmniej pierwszy rok studiów.
- O stypendia DAAD nie mogą ubiegać się osoby, które w momencie złożenia wniosku przebywają w Niemczech dłużej niż 15 miesięcy.
- Kandydaci, w momencie rozpoczęcia stypendium, muszą być immatrykulowani na polskiej uczelni.
- O stypendium nie mogą ubiegać się studenci studiów doktoranckich oraz absolwenci z tytułem magistra, którzy zakończyli edukację.
- Obywatele innych krajów mogą ubiegać się o stypendium, jeśli w momencie składania wniosku studiują co najmniej od roku w ramach studiów stacjonarnych na polskiej uczelni.
- Dobra znajomość języka niemieckiego, co najmniej na poziomie B1, wystarczająca do zrozumienia wykładów w języku niemieckim oraz do pracy grupowej podczas kursu.
- Jako zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego honorowane są certyfikaty na poziomie minimum B1: Goethe-Institut, Instytutu Austriackiego, onSET-Deutsch, TestDaF, DSD, DSH, telc Deutsch, matura niemiecka (wyłącznie dla kursów specjalistycznych). Uwaga: Zaświadczenia językowe na poziomie B1 nie mogą być starsze niż rok od momentu aplikacji, zaświadczenia na poziomie B2 i wyżej mogą być starsze niż rok.
- Studenci germanistyki i niemcoznawstwa (w pierwszej linii studenci/tki Uniwersytetu Wrocławskiego) mogą ubiegać się również o “Ilse Müller-Stipendium” na kurs języka niemieckiego w Niemczech. W przypadku zainteresowania prosimy o zawarcie takiej informacji w liście motywacyjnym.
Uwagi
- Złożenie aplikacji możliwe jest wyłącznie po zalogowaniu na stronie My DAAD. (Proszę kliknąć “Bewerbung einreichen”, a następnie “Zum Bewerbungsportal”)
- Aplikacje można składać online od 15 września do końca dnia, w którym mija termin składania podań.
- Dokumenty (formularz, życiorys, uzasadnienie) powinny być sporządzone w języku niemieckim.
- W zależności od wybranego przez kandydata kursu stypendium może nie pokryć całości pobytu w Niemczech.
- Stypendium zostanie przelane przez DAAD na konto organizatora kursu. Organizator odciąga od stypendium opłatę za kurs (oraz ewentualnie za zakwaterowanie). Pozostała kwota wypłacana jest stypendystom na miejscu przez organizatora kursu.
- Zakwaterowanie nie zawsze jest zapewnione przez organizatorów.
- Najważniejszymi kryteriami wyboru są: oceny uzyskane podczas studiów, umotywowanie wyjazdu i wyboru kursów, znajomość języka niemieckiego.
- Jako zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego honorowane są:
-Wynik testu onSET przeprowadzanego przez lektorów DAAD na uczelniach, na których są oni zatrudnieni. (W celu umówienia się na test prosimy o kontakt z lektorami: Lektorzy DAAD – DAAD Polska). Na uczelniach, które posiadają uprawnienia do przeprowadzenia testu onSET, a które nie zatrudniają lektorów DAAD, test onSET mogą przeprowadzić inni lektorzy języka niemieckiego. Dodatkowe informacje na temat testu onSET dostępne są na stronie www.onset.de.
-Certyfikaty na poziomie min. B1: Goethe-Institut, Instytutu Austriackiego, TestDaF, DSD, DSH, telc Deutsch, matura niemiecka (wyłącznie dla kursów specjalistycznych). - Stypendium można otrzymać tylko raz.
- Wnioski dostarczone po terminie nie będą uwzględniane.
- Złożone dokumenty aplikacyjne pozostaną w DAAD. Dane kandydatów zostaną przetworzone i zapamiętane (w celach potrzebnych do opracowania aplikacji kandydata) zgodnie z niemiecką ustawą o ochronie danych osobowych).
- Komisji kwalifikacyjnej przedłożone zostaną tylko kompletne wnioski spełniające wszystkie formalne kryteria.
- Prosimy koniecznie o regularne sprawdzanie skrzynki mailowej (także katalogu „spam”) oraz logowanie się do portalu “My DAAD” w celu weryfikacji otrzymanych z DAAD powiadomień.
- Kandydaci zostaną poinformowani o wynikach poprzez portal DAAD. Przez telefon nie będą udzielane żadne informacje dotyczące wyników rekrutacji.
- Problemy techniczne z portalem DAAD (www.funding-guide.de) należy zgłaszać na adres: portal@daad.de Tel.: +49 228 882 8888.
Kompletny wniosek zgłoszeniowy musi zawierać:
- Formularz DAAD (złożenie aplikacji możliwe jedynie poprzez Portal DAAD). Instrukcja jak zarejestrować się na portalu DAAD
- Szczegółowy życiorys w języku niemieckim w formie tabelarycznej (CV).
- Wyczerpujące uzasadnienie chęci wzięcia udziału w kursie letnim oraz uzasadnienie wyboru konkretnych kursów w języku niemieckim.
- Kopia świadectwa maturalnego (w przypadku studentów studiów licencjackich/inżynierskich) wraz z (samodzielnym) tłumaczeniem na język niemiecki lub kopia dyplomu licencjackiego/inżynierskiego (w przypadku studentów studiów magisterskich) w języku angielskim lub z (samodzielnym) tłumaczeniem na język niemiecki.
- Potwierdzony w dziekanacie wykaz wszystkich ocen z ostatnich dwóch lat studiów w dowolnej formie w rozbiciu na poszczególne semestry i lata studiów z (samodzielnym) tłumaczeniem na język niemiecki lub wykaz wszystkich ocen ze studiów wystawiony przez uczelnię w języku angielskim.
- Zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego na poziomie min. B1. Informacje nt. honorowanych zaświadczeń: patrz Uwagi
Do aplikacji można dołączyć również inne istotne dokumenty, przetłumaczone na język niemiecki lub angielski. (Tłumaczenie może być samodzielne.)
Ogólne wskazówki, jak złożyć wniosek przez portal DAAD:
- Rejestracja w portalu DAAD (Przewodnik, jak się zarejestrować: w języku niemieckim, w języku angielskim)
- Złożenie wniosku w portalu DAAD (Przewodnik, jak złożyć wniosek: w języku niemieckim, w języku angielskim)
- Pobrać i wypełnić formularz online.
- Przygotować potrzebne dokumenty.
- W razie potrzeby samodzielnie przetłumaczyć dokumenty (jeśli nie są dostępne w języku angielskim lub niemieckim).
- Dokumenty zeskanować i zapisać w formacie PDF.
- Do wypełnionego formularza dołączyć pozostałe dokumenty w formacie PDF. Tłumaczenia dokumentów należy wgrać do portalu wraz ze skanami oryginalnych dokumentów w języku polskim.
- Kompletny wniosek wysłać online w portalu DAAD.
Termin złożenia dokumentów
Między 15 września a 2 grudnia 2024 r.
Wskazówki
- Kandydaci proszeni są o podanie w formularzu trzech wybranych kursów. Należy wypełnić wszystkie trzy pola. Życzenia kandydatów dotyczące wyboru kursów będą w miarę możliwości uwzględniane. Ponieważ liczba uczestników poszczególnych kursów jest ograniczona, DAAD zachowuje prawo przyznania stypendyście innego kursu niż te deklarowane przez kandydata.
- Zmiana kursu lub jego przerwanie są wykluczone.
- Rezygnacja z kursu po odesłaniu do DAAD potwierdzenia przyjęcia stypendium tzw. Annahmeerklärung może mieć konsekwencje finansowe